Idea

W 2013 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, a w 2014 roku – 20. rocznicę śmierci. Trudno uwierzyć, iż już tyle lat upłynęło od odejścia tego wybitnego kompozytora i autorytetu w dziedzinie muzyki. W uchwale Konferencji Generalnej UNESCO na lata 2012-2013 przyjęto, że na prestiżowych listach rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO znajdzie się setna rocznica urodzin kompozytora.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął 7 grudnia 2012 roku uchwałę uznającą rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego, w uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: „Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussy’ego i Bartóka, był jednocześnie w działalności publicznej patriotą, w twórczości zaś obywatelem świata".

Do tych słów niewiele można dodać. Dorobek kompozytorski czy sukcesy artystyczne Lutosławskiego, jak również wyróżnienia, odznaczenia, doktoraty honorowe i inne laury spływające na twórcę były potwierdzeniem wysokiej pozycji Lutosławskiego w międzynarodowym środowisku muzycznym. Kompozytor, który pisał dla Anne Sophie-Mutter, Mścisława Rostropowicza czy Krystiana Zimermana, nagrywał dla Deutsche Grammophon i otrzymał muzycznego Nobla – „Polar Music Prize", należy do światowego panteonu muzycznego. Witold Lutosławski był wybitnym kompozytorem i dyrygentem, ale również erudytą i człowiekiem renesansu, który potrafił łączyć proces twórczy z refleksją teoretyczną.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca organizację Biura Obchodów, a dyrektora IMIT ustanowił Pełnomocnikiem Obchodów Roku Lutosławskiego. Minister ogłosił także specjalny program „Lutosławski 2013 – Promesa”, który miał za zadanie przygotować na cały rok jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z postacią i twórczością Witolda Lutosławskiego w kontekście muzyki, historii i kultury XX wieku. Dzięki temu programowi w Polsce i na świecie zrealizowanych zostanie wiele wydarzeń artystycznych.

We współpracy z Towarzystwem im. Witolda Lutosławskiego, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zrealizowany zostanie bogaty program działań koncertowych, edukacyjnych i wydawniczych, do których należy m.in. kolejna edycja festiwalu „Łańcuch”, przewodnik po Warszawie Lutosławskiego, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. W. Lutosławskiego, projekt „Woven Words” Philharmonia Orchestra oraz wystawa multimedialna o życiu i twórczości kompozytora. Do wspólnych działań włączyło się także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także szereg instytucji, takich jak Polskie Radio, Polskie Nagrania, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Związek Kompozytorów Polskich. Informacje o realizowanych projektach będą pojawiały się regularnie na oficjalnej stronie internetowej obchodów Roku Lutosławskiego: www.lutoslawski.culture.pl. Obsługę mediów prowadzi Instytut Adama Mickiewicza. Dla zainteresowanych dziennikarzy przygotowane są zdjęcia kompozytora, materiały biograficzne oraz materiały promocyjne.

Opracowany został specjalny znak Roku „100/100 Lutosławski”, który może być przyznawany instytucjom włączającym się w obchody. Towarzystwo Lutosławskiego ustanowiło Medal Roku, który wręczany jest osobom zasłużonym dla wykonawstwa, popularyzacji i badań muzyki Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny Roku odbył się 25 stycznia 2013 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Komitet Honorowy Roku Lutosławskiego

 • Julia Hartwig
 • Wojciech Kilar
 • Kazimierz Kord
 • Jerzy Kornowicz
 • Jan Krenz
 • Anne Sophie-Mutter
 • Irina Nikolska
 • Krzysztof Penderecki
 • Esa Pekka Salonen
 • Adrian Thomas
 • Andrzej Wajda

------------------------------------------

Biuro Obchodów Roku Lutosławskiego

Instytut Muzyki i Tańca
ul. A. Fredry 8
00-097 Warszawa
Tel.: +48 22 829 20 29
Fax: +48 22 829 20 25
e-mail: lutoslawski@imit.org.pl
stara.imit.org.pl

Centrum Informacyjne Roku Lutosławskiego
(Press, Newsletter, kalendarium wydarzeń)

Instytut Adama Mickiewicza
ul. Mokotowska 25
00-560 Warszawa
Tel.: +48 22 44 76 100
Fax: +48 22 44 76 152
e-mail: lutoslawski.media@iam.pl
www.lutoslawski.culture.pl
IMIT